Microsoft Server Çözümleri

Şirket gereksinimlerine dahilinde edinmiş serverların file, exchange, share, Domain, sql server vb. yapılarının kurulumunu gerçekleştiriyoruz. Share, Microsoft’un geliştirdiği şirket içi doküman değişimini ve versiyonların kullanımını sağlayan, Windows SharePoint Services 3.0 ve Asp.Net 2.0 temelleri üzerine kurulu pakettir. Sharepoint Portal Server uygulaması altı önemli başlık altında düşünülebilir;

• Bilgi paylaşımı
• Doküman yönetimi
• Gelişmiş arama fonksiyonları
• Form Servisleri
• Excel Servisleri
• BDC(Business Data Catalog)

Bu altı ana başlık Sharepoint Portal Server(Microsoft Office Sharepoint Server) uygulamasının yapı taşlarını oluşturur. Ayrıca, şirket içinde kullanılan tüm bilgilerin son kullanıcı için kullanımı çok basit olan arama motorları aracılığıyla veya kategorileştirilmiş görünümler sayesinde kolayca ulaşılabilir hale getirilmesi MOSS’un en büyük avantajlarından sayılabilir.

Exchange; Outlook’taki bazı özellikler Microsoft Exchange Server e-posta hesabı kullanmanızı gerektirir. Exchange Server, işyerlerinde kullanımı amaçlanan elektronik posta tabanlı bir ortak iletişim sunucusudur. Exchange Lisansları Microsoft’tan ve satıcılarından alınabilir.

Kuruluşunuzda Exchange sunucusu kullanılıyorsa, ancak hesabınız olup olmadığını ya da bu hesabı nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, hesabınızla ilgili yardım almak için bize baş vurun.
Genellikle ev kullanıcılarının Exchange Server e-posta hesabı bulunmaz; bunun yerine bir Internet servis sağlayıcısı (ISS) aracılığıyla POP3 e-posta hesabı veya MSN® Hotmail® gibi bir Web tabanlı e-posta hizmetini kullanırlar. POP3 e-posta hesabı kullanıyorsanız, ISS’niz özel hesap bilgilerinizi size verebilir. Exchange Server hesabı olmayan kişiler Outlook’ta Exchange Server gerektiren özellikleri kullanamazlar.

SQL Server 2008 R2
SQL Server 2008 R2 (eski Kod Adı “Kilimanjaro”) TechEd 2009’da duyuruldu ve 21 Nisan 2010 tarihinde piyasaya sunuldu. SQL Server 2008 R2, SQL Server 2008’e ek olarak ana veri birimleri ve hiyerarşileri yönetimi sağlayan “Master Data Services” olarak adı geçen yeni bir ana veri yönetim sistemi ekledi. Ayrıca çoklu SQL Server oluşumlarını yönetmeye yarayan Çoklu Sunucu Yönetimi (Multi Server Management), Raporlama Servisi (Reporting Service), Analiz ve Integrasyon Servisleri (Analysis & Integration Services), Excel ve SharePoint için “PowerPivot”, “StreamInsight”, eklenen yeni özellikler arasında olduğu görüldü.

Microsoft, SQL Server’ı farklı versiyonlar ile sunmaktadır. Bu versiyonlar, farklı özellik setleri içerdiği gibi, farklı kullanıcıları da hedef alır.

Datacenter
SQL Server 2008 R2 Datacenter, yüksek seviye uygulama desteği ve ölçeklenebilirlik ihtiyaçlarını gideren, verimerkezleri (datacenters) için tasarlanmıştır. 256 mantıksal işlemciyi ve neredeyse sınırsız hafıza desteklemektedir. StreamInsight Premium versiyonuyla birlikte gelmektedir.

Enterprise
SQL Server Enterprise versiyonu, SQL Server kümelerini yaratmak ve düzenlemek için gerekli araçları içeren versiyon olup, çekirdek veritabanı motoru ve add-on servislerini desteklemektedir. 524 petabayta kadar veritabanı yönetebilmekte, 2 terabayt hafıza içermekte ve 8 fiziksel işlemci desteklemektedir.

Standard
SQL Server Standart versiyonu, çekirdek veritabanı motorunu, bağımsız servislerle (stand-alone services) birlikte içermektedir. Daha az aktif instance (kümedeki ağ sayısı) desteklemesi, hot-add memory (sunucu çalışırken hafıza eklenebilmesi) gibi yüksek süreklilik fonksyonları ve paralel indeksleri içermemesi, SQL Server Enterprise versiyonundan farklı olduğu noktalar olmaktadır.

İndirim, duyuru ve kampanyalardan haberdar ol.